Dub 22 2012

Víc nápadů v jednom týmu

0

Ve své přednášce Steven Johnson pěkně vysvětluje, jak se rodí nápady. Na podobné téma jsem psal i v současnosti nejčtenějším článku Jak dostat nápad.

V dnešním textu jsem se rozhodl věnovat tomu, jak zvýšit výskyt zajímavých nápadů v každém týmu. Třeba i v tom vašem.

Ve zkratce máme v hlavě uložené různé předtuchy, nad kterými přemýšlíme. Když se s někým bavíme, čteme knihu, brouzdáme po internetu nebo něco prožíváme, ukládají se nám do hlavy mlhavé informace jako další předtuchy. Přemýšlením vytahujeme ze svých zdrojů jednotlivé zárodky nápadů a spojujeme je navzájem. Právě spojováním předtuch vzniká nápad.

V dávných dobách se jen jednou za pár let potkaly dvě lidské tlupy a vyměnily si zkušenosti. Pak vznikla města, hospody, kavárny a později konference. Díky tomu se mohly informace mnohem rychleji šířit, častěji a snadněji kolidovat mezi sebou a tak vznikají nové nápady. V současnosti máme internet, TED, youtube, spoustu chytrých PDF a vývoj po celém světě se díky tomu rapidně urychluje.

Aplikujme stejný princip na tým. Pokud každý dělá na své věci, lidé se mezi sebou nebaví a mezi vedením a pracanty je víc tajných informací, než těch veřejných, žádné toky, žádné kolize, žádné nápady.

Zájmem každého týmu by mělo být vystavění kanálů na sdílení informací. Má-li informace jen pár lidí, pak většina smysluplných nápadů může reálně vzniknout jen u nich. Hodí se tedy mít informovaných co nejvíce lidí, aby v hlavě každého mohly vznikat smysluplné nápady. Říkejme tomu třeba distribuovaná syntéza nápadů v hlavách všech členů týmu. Hehe.

Očividně v Pixaru na tento přístup přišli už dávno a netají se tím, že mají vnitrotýmové procesy nastavené tak, aby v jejich týmu docházelo k maximálnímu sdílení a setkávání informací. Mluví o tom v rozhovoru Michael Johnson z Pixaru.

Není to samozřejmě jen o samotném sdílení informací, ale také o vytváření prostoru a času na to, kde by mohly nápady proudit, potkávat se, vířit a množit se. Na prostředí skutečně záleží.

Vyplatí se využívat distribuovaných zdrojů v hlavách všech lidí v týmu. Předtuchy se mohou spojovat v hlavě každého a proto je důležité, aby se mohly informace svobodně šířit a lidé měli čas a prostor je sdílet.
Související články:Napsat komentář