Bře 21 2012

Pro nápady do extrémů

0

Nápady, kreativita, inovace teď hýbou světem od průmyslu přes média.
Zde na blogu už jsem psal o získávání nápadů, jak se dostat z krabice a dnes se budu věnovat dalšímu způsobu, jak si šáhnout na zajímavé nápady.

Nebudu to zbytečně protahovat: Skvělé nápady se nacházejí v extrémech. Když se člověk snaží něco vymyslet, teď a tady na místě, do toho trefit všechna omezení a podmínky, velice rychle se dostane do patové situace. Hlavu zahltí limity a očekávání, kterých je vždycky tolik, že se člověk nemůže vymanit z mantinelů otravné průměrnosti.
V takové chvíli se hodí zahodit všechna ta pouta a začít takzvaně kreativně riskovat. Prostě vymýšlet zajímavé extrémní varianty, které jsou pravděpodobně příliš mimo, ale rozšiřují hranice našich možností. Z extrému se totiž vždycky můžeme stáhnout k něčemu stravitelnějšímu. Přejít od něčeho obyčejného k uměřeně zajímavému, není zdaleka tak snadné. Vyzkoušejte si to!
Při práci v týmu se mnohdy stává, že se sice někomu podaří dostat do zajímavého extrému, ale každý z ostatních kolegů stáhne nápad o trochu víc k normálnosti. Každému na návrhu něco trochu vadí a nakonec je úpravami došoupán k něčemu nezajímavě obyčejnému. V kreativních týmech mají nápady tendenci konvergovat k normálnosti a na to je dobré dávat si pozor.

Stejný princip funguje i při zvažování produkčních možností nákladů. Jak se ve svých knihách shodují Napoleon Hill: Myšlením k bohatství a David Schwartz: Myslete velkoryse, je efektivnější přemýšlet ve velkém. Myslet nadneseně a stanovovat si ambiciózní cíle.

Přemýšlí-li člověk, nebo celý tým, jak vymyslet něco, co jde udělat a vejde se do rozpočtu, většinou se vůbec neodváží sáhnout si na ty opravdu zajímavé nápady a řešení. Zajímavějších výsledků lze obvykle dosáhnout, když se utrhneme ze řetězu a vymyslíme naprostý ideál.

Zmapujeme tím, kam se vlastně chceme vydat a pak se můžeme na základě reálných omezení stáhnout zpět. Postupně samozřejmě musíme naše řešení ohýbat a modifikovat a to tak, že mnohdy velmi diametrálně. Ale díky prvním ambiciózním krokům máme k dispozici větší manévrovací prostor.

A na závěr ještě přesah obecně do osobního rozvoje. Je užitečné se čas od času vypravit do extrémní situace, nebo se zkusit zachovat extrémně. Získáme tak novou masku do naší palety reakcí, nebo nástroj do našeho nářadí. Pak se můžeme zase směle stáhnout tam, kde je nám to přirozené, nebo výhodné.

Nebát se riskovat, vystřelit do dálky klidně k nepoužitelnému extrému. Získáme tak manévrovací prostor a vždycky se můžeme snadno stáhnout zpátky.
Související články:Napsat komentář