Úno 7 2012

O investování životní energie

0

Lidský mozek zpracuje 7 informací v jednu chvíli (1/18 sekundy). Zvládne tedy přibližně 126 informací za sekundu, 7560 za minutu… a to nám dává zhruba 182 miliard operací za život.

Náš mozek je tedy omezený zdroj, je to rozpočet naší životní energie a na nás je, jak s ní naložíme. Jak mít vždycky dost energie a jak investovat pro ještě lepší život?

Teď někde jsme, něco děláme, něco plánujeme na zítra, příští týden nebo měsíc. Rozhodujeme se za běhu a naše plány často nesahají dál, než rok dopředu. Když dostaneme peníze, přemýšlíme, co s nimi. Něco utratíme, něco uložíme, tak či tak, jak s nimi naložíme se výrazně promítá do naší budoucnosti.

Médii, školstvím a politikou se šíří fenomén finanční gramotnosti. Jak špatně na tom český národ je při investování svých finančních zdrojů a co všechno je potřeba lidi naučit, aby se dokázali zodpovědně rozhodovat na finančním trhu.

Ale že nás nikdo nenaučil investovat naši energii, o tom se moc nemluví!

Za peníze, které vyděláme, si můžeme koupit něco dočasného (například nájem), něco trvalého (třeba knihu), nebo něco, co nám v budoucnu peníze vydělá (pracovní nástroj). Při utrácení peněz se rozhodujeme mezi nakupováním pasiv (ty nás stojí peníze) nebo investováním do aktiv (ty nám přinášejí peníze). Zjevně pak posílání peněz tam, odkud už se nevrátí, není zdaleka tak výhodné, jako investice, která se nám zmnohonásobí.

Použijme stejnou analogii na životní energii. Každý den, každou minutu, každou vteřinu nám mozek dává k dispozici dávky energie. My pak rozhodujeme, jestli ji spálíme pasivně, nebo ji někam nainvestujeme.

 

  • Učením se nových věcí cvičíme naši schopnost směřovat naši energii na místa, kde je jí nejvíce třeba a tím ji lépe využívat. Chceme-li vyšší plat, musíme na sobě pracovat. Chceme-li více energie, je to stejné.
  • Problémy, které si neseme, požírají kus naší každodenní energie. Vyplatí se proto na ně zaměřit a vyřešit je co nejrychleji. Chceme-li, abychom měsíčně víc ušetřili, nemůžeme jednoduše skrouhnout pravidelné výdaje.
  • Přínosné je vybírat si projekty a lidi, kteří dokážou naši pozitivní energii uchovávat a množit. Nechceme-li, aby peníze požrala inflace, uložíme je na spořicí účet, nebo investujeme do nadějné firmy.
  • Je dobré vyhýbat se situacím, které vyžadují jen stálý přísun energie ale přitom nám nic valného nepřináší. Je skvělé pořídit si domek na pláži jiného kontinentu. Ale pokud tam trávíme jeden týden za rok, jsou s ním po zbytek času jen starosti.
  • Vyplatí se investovat do věcí, které vám nikdo nemůže vzít, jako jsou dovednosti a znalosti. Majetek vám mohou ukrást, to co umíte však nikoliv.

 

Přestavte si, že v každém z nás je silný zdroj světla. Problémy jej zakrývají a ubírají mu na intenzitě. Věci, které se naučíme, jsou pak jako zrcadla, která nám pomáhají energii usměrnit a mnohem efektivněji ji zužitkovat. Například, když se dnes naučíme lépe učit, lépe vycházet s lidmi, nebo vybírat si zajímavé příležitosti, už zítra bude mít naše energie mnohem větší dopad.

Můžeme si vybrat, jestli budeme jen tak zářit, nebo zkusíme něco osvítit a zahřát, ideálně tak, abychom zažehli oheň, který se bude dál šířit.

Často se snažím přemýšlet, jestli to, co právě dělám, moji energii násobí, nebo jen požírá. Jestli můj kreativní potenciál využívám k budování něčeho hodnotného, nebo jej jen tak vyzařuji do éteru.
Asi před rokem a půl jsem se rozhodl, že se chci naučit, jak se rychleji posouvat. Klíčové pro mě byly tyto tři věci: naučit se rychleji učit, systematicky hledat řešení a důkladně zvážit směr, kam se vydám. Je skvělé, jak velký dopad mají tyto tři věci na každý aspekt mého života.

Všímám si také, že lidi, kteří mají energie na rozdávání jsou jako magnet. Přirozeně přitahují ostatní lidi. Naopak velmi nerad se stýkám a bavím s lidmi, kteří energii jen vysávají. Stejně tak je tomu u projektů. Pokud je to černá díra, nemá smysl do ní investovat. Oproti tomu rád pracuji s lidmi, o kterých vím, že s mou energií dobře naloží. Rád předám zkušenost nebo pomůžu s projektem. Vím, že moje investovaná hodina energie bude dlouho hřát, mít možnost se množit a šířit.

Řešením problémů a odstraňováním trvalých žroutů energie jí můžeme mít více k dispozici každý den. Učením se věcem ji dokážeme lépe zužitkovat a investováním do aktiv (vzdělání, projektů a pozitivních lidí) můžeme zvýšit míru, kterou budeme mít v budoucnu k dispozici. A to se vyplatí!
Související články:Napsat komentář