Úno 14 2012

Když nemáte čas

0

Právě něco děláte a kolega vám pošle zajímavý článek, který nemáte čas si přečíst? Dostali jste skvělý nápad, ale nemůžete se jím teď zabývat? Přišli jste z práce domů, chtěli byste dělat něco zajímavého, ale nevíte co, tak radši pustíte televizi?

Tady je pár prográmků, které mě velmi usnadnili spoustu maličkostí.

Níže uvedené programy jsou ve své základní verzi všechny zdarma a všechny fungují jak na PC tak v kombinaci s Androidem, což je značná výhoda. Všechny běží na cloudu, takže k nim máte přístup ze všech svých mobilních zařízení kdekoliv na světě. Odkazy na místo pro stažení najdete pod nadpisy.

 

Feedly

 

Někdy máme chuť něco dělat, na něco zajímavého se podívat, nebo si přečíst, ale jsme příliš unavení to něco zajímavého hledat. Než bychom prošli těch 15 webů, co máme v oblíbených, to si radši pustíme televizi. Tam už někdo za nás rozhodl na co se chceme dívat a nejsme tak zatíženi nutností sami vybírat a hledat, co by se nám líbilo.

Feedly je vylepšená RSS čtečka, do které si uložíte stránky, noviny a blogy, které máte rádi. Pokaždé, když Feedly otevřete, udělá vám noviny seskládané z nových článků na vašich oblíbených stránkách. Když pak máte chvíli, Feedly jednoduše otevřete a čtete třeba rovnou shora dolů.

 

Read it later

 

Na lištu ve svém prohlížeči si přidáte ikonku Read it later a kdykoliv narazíte na článek, který nemáte čas si přečíst, jednoduše na ni kliknete. Článek se vám automaticky přidá do vašeho seznamu k přečtení. Až pak máte čas a chuť si něco přečíst, otevřete seznam článků, které vás během dne nebo týdne zaujaly. Read it navíc umí článek osekat o všechny reklamy a grafiku a nabídne vám čistou podobu jen textu s obrázky.

Velkou výhodou je, že verze Read it later pro Android a Firefox (na verzi pro Chrome se pracuje) umožňuje offline ukládání a čtení článků. Takže si můžete směle počíst třeba ve vlaku nebo na dovolené, kde nemáte připojení.

 

Evernote

 

Papírové bloky na poznámky pro mě byly vždycky hrozně nepraktické. Špatně se v nich hledá, doplňuje, opravuje. Stejně z nich člověk pak musí zápisky brzy nějak zpracovat.

Evernote je skvělý program na poznámky. Velice jednoduchý pro použití – záznamy řadí jednoduše do složek, podle toho, kam je uživatel uloží. Snadné vyhledávání, drag and drop přesouvání poznámek, export do html a tisk fungují bezvadně. Nad tím leží vrstva pokročilých funkcí, jako tagování jednotlivých typů poznámek, propojení s prohlížečem, anebo ukládání fotek z mobilu přímo jako poznámky.

 

DGT GTD a Toodledo

 

Dlouho jsem hledal nějaký jednoduchý organizátor úkolů, který by byl na PC i Android a měl propojení s Google kalendářem. Google Tasks mi nevyhovovalo, protože tam se nedají úkolům přidělovat priority.

DGT GTD je jednoduchý úkolníček pro Android, do kterého si můžete nové úkoly snadno nasypat, pak si je roztřídit podle toho, čeho se týkají, můžete jim přidělit prioritu nebo datum splnění. Úkoly je pak možné synchronizovat s Toodledoo, který funguje prakticky totožně, jen běží na PC. Obojí se umí synchronizovat s Google kalendářem.

Tyto čtyři programy mi usnadnily dostat z hlavy věci, které teď řešit nechci nebo nemůžu a zároveň se k nim vrátit, kdykoliv se to hodí a to z libovolného zařízení. Kdykoliv mám nápad, střelím ho do Evernote, tam se mi poznámky vrší a čas od času několik z nich vezmu a přetavím například do článku tady na blog. Když se mi nechce nic jiného, jednoduše sáhnu po Feedley nebo Read it later. A úkoly, které jsem dřív organizoval v XLS už jsou přeci jen dnes přehledněji uskladněny v seznamech z DGT GTD.

Díky těmto prográmkům se mi mnohem snadněji přechází z práce do odpočinku a zase nazpátek. A když mě při činnosti něco vyruší, tak jen na nejnutnější možnou dobu, což je pár vteřin, než daná věc skončí v poznámkách, článcích k přečtení, nebo úkolech.

Máte nějaké další tipy na miniaplikace, které mohou velmi usnadnit organizaci práce a volného času? Komentáře jsou vaše.
Související články:Napsat komentář