Srp 28 2014

Kam se poděla odborná diskuse?

Včera večer v Brně při posezení s přáteli jsme (asi po třetím pivu) došli k zajímavému tématu – praktickému vymizení diskusních internetových fór. Kam se poděli všichni ti inteligentní a nadšení lidé, kam se poděly mraky otázek a tisíce řádků prošpikované zajímavými myšlenkami?

S rozmachem internetu po roce 2000 až do nástupu facebooku se různé zájmové skupiny scházely na úzce zaměřených fórech, kde se vášnivě diskutovalo – tu nad věcmi ryze pocitovými a názorovými, jindy nad budoucím směřováním celého oboru. Svého času jsem sám internetová fóra hojně navštěvoval, ostatně to byla nejsnadnější cesta, jak se z mého brlohu v Jeseníku dostat k aktuálnímu dění.

 

Chodil jsem na dracidoupe.cz, kde lidé diskutovali nad pravidly a způsobech hraní jejich oblíbené hry. Později jsem přesedlal na rpgforum.cz kde se už neřešila jedna hra, ale hraní papírových RPGček celkem. Paralelně jsem občas zavítal na fóra o 3D grafice nebo šermu. Na každém takovém fóru rychle vykrystalizovala úzká skupina inteligentních lidí s často rozdílnými názory, kteří měli potřebu věci řešit, ať už pro sebe, nebo pro ostatní. Samožřejmě se v těchto vodách pravidelně vyskytovali internetoví trollové, kteří se hádali prostě proto, že mohli a přinášelo jim to jisté vnitřní uspokojení.

 

Díky fóru mohl člověk snadno proniknout do libovolné domény. Dostal odpověď na své otázky, snadno zjistil kam komunita směřuje, které názory převládají a jaké jsou jejich hlavní argumenty. Lidé často trávili hodiny sepisováním rozsáhlých příspěvků rozebírajících dané téma komplexněji než většina současných blogových článků. I když byly dovednosti diskutovat na internetu a vzdělanost v daném tématu různé, vždycky se našla hrstka jedinců, kteří měli přehled na úrovni špičkových profesionálů. Několik (a ne zrovna málo) lidí, se kterými jsem na podobných fórech diskutoval jsou dnes mí přátelé, se kterými stále rád vedu složité diskuse (, a těch není kdovíjak hodně).

 

Pak se ale něco stalo a všechna tahle fóra jedno podruhém uhynula. Nejdříve se lidé přesunuli na všeobecné diskusní weby (nyx, hofyland, blogy), aby odsud záhy zmigrovali na facebook a twitter. Znamenal tento exodus konec odborných diskusí v čechách?

 

Podobný trend je možné vidět i v zahraničí. Například jedno populární forum Tigsource, kde sdíleli znalosti první indie vývojáři dnes zeje prázdnotou. Naopak monstrózní herní forum NeoGaf se stalo takovým mainstreamem, že v záplavě prázdných příspěvků prakticky vymizely rozsáhlé a myšlenkově hluboké diskuse.

 

Nyní je doba facebooku a twitteru, díky kterým se diskuse mění na prostou výměnu informací, které už ale názorově zdaleka tolik nekolidují, což, si myslím, je extrémně důležité k nějakému smysluplnému vývoji. Máme nejmodernější technologie, které jeden účel plní skvěle (dostupnost informací) a v jiném selhávají (kolize ideí).

 

Články, které dnes většinou vycházejí se přizpůsobují situaci, proto jsou jednoduché, snadno olajkovatelné a sdílitelné. Nic hlubšího nemá smysl moc psát, protože to stejně nikdo nečte (vážně, kolik z vás tohle čte řádek po řádku a kolik si proscanovalo jen ty tučné pasáže:)). Komentáře pod články bývají v lepším případě zaměřeny na kritiku samotného článku, nikoliv na zkoumání myšlenky, v horším případě jsou to náhodné výkřiky do tmy. Lidé projdou desítky, možná stovky článků týdně, a už je neberou jako předmět k diskusi a zamyšlení, ale jako další informaci do sbírky. I tady nás postihla globalizace, chybí komunity zaměřené na konkrétní téma, chybí prostředí, kde je lidem, co mají co nabídnout, tak dobře.

 

Co se stalo? To už jsme všechny otázky vyřešili? To už se všichni na těch internetech vykecali? Chybí nám revoluce? Chybí nám téma? To už je nám všechno jasné? Není.

 

Z tohoto podhoubí začaly bujet konference, které by přirozeně měly znovu otevřít dveře odborníkům a odfiltrovat je od náhodného šumu internetu. Bohužel i tento formát selhává na poli hlubších diskusí a lidé jej intuitivně využívají ke sbírání kontaktů a informací. Ano, kontakty, informace (a výjimečně mindsety), to je to oč tu běží. Vývoj myšlenek vyžaduje dlouhé přemýšlení, kvalitní argumenty a ping-pong mezi stranami, což není možné ani v desetiminutovém prostoru pro otázky, ani během populárně naučného panelu.

 

Dostali jsme se tak daleko, že jediná vážnější diskuse probíhá formou hotových projektů (knihy, filmy, hry…). Jeden autor něco vydá, jiný se tím inspiruje a za rok až dva přidá svůj příspěvek do diskuse, na něj naváže jiný a tak dál. V době, kdy rychlost informací počítáme na milisekundy, mají ty závažnější diskuse odezvu rok až dva! Sám jsem zastáncem toho, že je potřeba víc dělat než diskutovat, ale to myšlenkové ticho v informačním šumu mě ubíjí.

 

Kde je ta doba, kdy jsem si už za pár hodin mohl přečíst na fóru fundovaný příspěvek, jenž mi poskytl otázky pro volné chvíle na měsíc dopředu? To se opravdu pro rozumnou diskusi musím přestěhovat přes půl světa a začít chodit denně do kaváren, jako v 19. století? Doba webových fór mi chybí, vážně jo.

 

Jako bonus přikládám komiks celkem vystihující mé momentální pocity.
Související články:5 Komentářů k „Kam se poděla odborná diskuse?”

 • Pavel G, Píše:

  Myslím, že Ti to připadne tak černočerné ze dvou důvodu.

  1. Asi opravdu ubývá diskusních fór. Většina lidí tam chodila v první řadě kvůli socializaci a až ve druhé, protože se chtěli něco dozvědět. Socializace se přesunula do FB komentářů a pro těch pár mudrců píšící desetistránkové eleboráty už prostě nebylo publikum. A tak toho nechali.

  2. Myslím, že kromě toho, že ubylo diskusní fór, tak Tobě (jako Matoušovi) stoupla mírka toho, co Ti připadne jako přínosný příspěvek. Kdybys chtěl diskutovat o tom, jestli je lepší Zerg nebo Protoss, tak je asi internet plný diskuzáků, kde se Tě ujmou. Ale když Ty chceš řešit gamedesign a pokročilé fotografické montáže. :)

  Diskuzáky, co by sdružovali pokročilé lidi v nějakých oborech asi moc nejsou (nebo jsou schované). Asi vidím dva důvody.

  Jednak se ti lidi potřebují věnovat práci a ne s někým po internetu přít o to, jestli něco dělat tak a nebo jinak. A jednak, možná, se o ti dobří o svém řemesle moc odborně nebaví, protože se ty pokročilé koncepty těžko předávají.

  • Matouš Ježek Píše:

   Asi jsem to hloupě napsal a z toho článku to nevyznělo. Nicméně záměr není hledat důvody proč ty diskuse zanikly – v tom máš pravdu, co píšeš – ale kam se ty diskuse přesunuly. Když bych rád se opět takových diskusí účastnil, kam mám jít? To je ta hlavní otázka, kterou jsem se snažil položit.

 • Đark Píše:

  Souhlas! Už je tomu nějaký čas, kdy jsem si přesně toto říkal. Byly doby, kdy jsem procházel spousty fór a nalezl tam mraky užitečných informací. Dnes jen pár příspěvků bez větší myšlenky. Čest několika výjimkám. Doufám, že ještě aspoň pár let vydrží.

 • Adso Píše:

  Co se tyka konferenci, naprosto souhlasim! Myslim, ze to ma dva duvody. Zaprve to trpi stejnym nesvarem jako zminovana fora, cim je konference vetsi, tim kratsi jsou prispevky, tim povrchnejsi jsou a tim mene casu je k diskuzi. Z me zkusenosti jsou mnohem uzitecnejsi workshopy zamerene na jedno specificke tema, se skupinou maximalne par desitek lidi a predevsim s dlouhymi pauzami na obed a na kafe. Druhy problem je v tom, ze spousta lidi opravdu bere konference jen jako prilezitost k networkingu. To samo o sobe nei problem, pokud to je networking cileny na opravdovou spolupraci, tj. hledani lidi, kteri pracuji na podobnem problemu a nasledne navazani dlouhodobejsi spoluprace. Bohuzel, dost casto to je networking pro networking (jen tak pro vsechny pripady) a je to stejne jako s mnozstvim a delkou prispevku: je lepsi pobavit se s peti lidmi poradne nez potkat sto lidi a nepamatovat si ani jmeno. Kazdopadne, pokud je tohoto pristupu prilis a lidi se jen snazi seznamovat misto toho, aby chodili na prednasky a edeli, co se vlastne deje, diskuze pak za moc obvykle nestoji.

 • tiso Píše:

  Odborné diskusie zmenili formu. Tak ako kedysi fungovali mailové skupiny s odozvou pár dní, neskôr fóra s odozvou pár hodín, dnes, v dobe „všetci sú na nete“, ide o real-time diskusie (IM, GT, FB Chat), pokiaľ nestačí vygoogliť si čo potrebujem z toho digitálneho šumu na nete. Je prebytok obsahu, o tú odbornosť 99% ľudí nestojí, vyfiltrujú si čo potrebujú vedieť z dostupných zdrojov. To posledné percento sa pozná navzájom a tak si radi oddýchnu od netu a stretnú sa spolu v kaviarni.

Napsat komentář