Led 15 2012

Jsem líný, proto hodně stihnu

Byly doby, kdy jsem toho hodně udělal, ale strašně jsem se přitom nadřel. Dnes toho stihnu mnohem víc, ve větší kvalitě a hlavní zásluhu na tom má moje lenost. Díky ní jsem nasbíral nějaké triky a mindsety, které mi výrazně pomohly dělat většinu práce pohodlně, snadno a rychle. Tady jsou…

 

 

 

 1. Vždycky hodně dlouho přemýšlím, jak si práci na projektu co nejvíc usnadnit.
 2. Hned na začátku zhodnotím, jestli je cíl, který mám vůbec reálný vzhledem k mým schopnostem a času. Nebojím se ho předefinovat.
 3. Pokud nemusím, nedávám si termín, stres mě zpomaluje.
 4. Mít silný koncept je klíčové, jak na něm začnete stavět, už se těžko mění.
 5. Po jedné třetině času končím se sněním, protože už je čas ten projekt začít dělat.
 6. Rozbiju projekt rámcově na fáze, ale jsem líný ho podrobně mapovat.
 7. Jsem líný začít s další fází, dokud přesně nevím, co v ní budu dělat.
 8. Zkusím kousek a uvidím.
 9. Jsem líný udělat to napoprvé pořádně, celkem brzy mám projekt hotový alespoň nějak, úpravy se dodělávají, až když zbyde čas.
 10. Udržuju aktuální seznam nutných kroků a priorit, nedělám nic, co není nutně potřeba.
 11. Jdu po velkých rybách, neřeším ptákoviny.
 12. Nedřu se s tím.
 13. Minimalizuji cokoliv, co bych musel dělat dvakrát.
 14. Radši jdu s klidem a postupně, než ve stresu čekat na nápad.
 15. Snažím se mít víc věcí, na kterých můžu dělat a měním je podle nálady.
 16. Když se mi nechce pracovat, aspoň o projektu mluvím nebo si sháním informace, které by mi mohly pomoct.
 17. Když nestíhám, přeplánuju, aby se to dalo stihnout.
 18. Když se zaseknu, problém vyřeším, když nejde vyřešit, prostě dělám něco jiného.
 19. Když mě to nebaví, dám si pauzu.
 20. Pevně věřím, že to dobře dopadne.

Baví mě prostě dělat zajímavé věci, ale jsem hrozně líný se s nimi otravovat a dřít. Ne vždycky to samozřejmě jde, zvláště když vám práci po malých dílcích plánuje někdo jiný, ale když je člověk aspoň trochu svým pánem, tak to chce jen přepnout mindset z roviny nestíhám do roviny, co ještě stihnu?

Kdyby vás něco z toho zajímalo podrobněji, napište do komentářů a můžu se o tom rozepsat do nějakého z příštích článků.
Související články:6 Komentářů k „Jsem líný, proto hodně stihnu”

 • Štěpán Hruda Píše:

  Docela mě překvapila jedenáctka. Docela často si v poslední době všímám, že spousta projektů má dobrý koncept, ale domyšlené/dodělané detaily jsou ten dealbreaker, na kterém záleží.

  Jinak mi přijde super trojka, bohužel ne vždycky to jde a funguje to jenom u projektů, které fakt chceš dělat (což by konec konců měly vlastně být všechny).

  • Matouš Ježek Píše:

   Díky, zajímavý postřeh. Ve skutečnosti mluvím o velkých rybách v tu danou chvíli. Vezmu ty věci, které jsou nejdůležitější a ty řeším. Až jsou vyřešené, vezmu další nejdůležitější. A když to dělám dostatečně dlouho, propracuju se i k detailům, které jsou u smysluplného projektu opravdu potřeba. Chtěl jsem poukázat na to, že nimrat se v detailech, když má člověk před sebou větší problémy/příležitosti se časově moc nevyplácí.

   • Almad Píše:

    Ja mam podobny problem jako Stepan. Ono jde totiz imho taky o to, jaky je ten level detailu, kdy se vyplati na tom jeste pracovat.

    Osobne jsem si vyzkousel oba extremy, zkusit neco pustit ted hned honem, ale pak holt uz clovek nemusi mit druhou sanci (rpgpedia treba ,)), nebo delat na tom tak dlouho, az je to irelevantni / ladis detaily, ktere nikoho nezajimaji.

    Jak hledas tu rovnovahu?

    • Matouš Ježek Píše:

     Zajímavá otázka. Většinou to za mě vyřeší deadline:o) Udělám to tak podrobné a detailně propracované, jak se to dá stihnout. V případech, kdy si kvalitu určuju sám většinou používám reference na jiné projekty. Jak to udělali oni, v čem chci jít podobnou cestou, kde to chci mít lepší. Reference na konkurenci jsou docela dobré měřítko. Ale podle mě záleží člověk od člověka. Fungují internetové startupy na fail fast principu, kde vyrobí produkt za víkend, hodí ho ven a předělávají ho za běhu podle feedbacku od uživatelů. A jsou úspěšní, stejně jako ti, co vyvíjí produkt roky a pak s ním jdou na trh. Myslím, že fungují různé strategie, záleží v čem je člověk/tým dobrý, ale myslím, že srovnání TOTO NABÍZÍM vs TOTO UŽ NABÍZÍ NĚKDO JINÝ je docela směrodatné.

 • Almad Píše:

  Spis by me zajimalo k 15 — kolik je podle tebe rozumny pocet paralelne bezicich projektu?

Napsat komentář