Bře 14 2012

Jak se dostat z krabice


Media, škola, práce a lidé kolem nás strkají do krabice. Když pak máme vymyslet něco nového, neomšelého a inovativního, jde to ztuha. Máme totiž podobné informace, jako ostatní, dokonce v nich přímo žijeme. Máme pocit, že všechno už bylo vymyšleno a že nás nemůže napadnout nic objevného.  Dnes si ukážeme jednoduchý trik, jak si pomoct dostat z krabice ven a přijít s nějakým zajímavým nápadem.

Podívejte se na přiložený obrázek. Na něm je krabice a několik nápadů. Prvních několik nápadů, které vám přijdou na mysl, je velmi pravděpodobně v krabici. Nové nápady vznikají spojováním různých souvislostí. 4-10 prvních nápadů tak obvykle vychází z běžného kontextu a většinou jde o myšlenky, které napadnou prakticky každého.

Pokusíme-li se ale vymyslet nápadů mnohem více, například 25, 50 nebo 100. Záhy zjistíme, že jsme vyplýtvali ty samozřejmé a musíme začít hledat úplně nové úhly pohledu, nové kontexty, nové větve nápadů. Donutíme se tak udělat víc (induktivních) kroků od zadání k řešení. Čím více takových kroků uděláme, tím větší je pravděpodobnost, že se podobnou cestou nikdo v našem okolí či oboru zatím nevydal.

Pro přehled můžeme vymyšlené nápady zorganizovat do myšlenkových map, kde můžeme přímo sledovat směr naší cesty i konkrétní kroky.

Můžeme si snadno myslet, že talentované lidi prostě napadají dobré nápady. Když se ale pak podíváme do skicáků některých malířů (například na Michellangela), uvidíme desítky a stovky skic částí těla, póz, variant oděvů apod. I dnes, když se dělají návrhy pro hry nebo filmy, vymýšlí se velké množství různých verzí, aby se pak mohla vybrat ta nejlepší.

Někteří tedy ten čas investují a dostanou se dále než jiní, skvělé je, že my můžeme taky!

K dobrým nápadům je potřeba se postupně propracovat. Místo čtyřech věcí, které vás jako první napadnou, se hodí vymyslet jich třeba padesát. Schválně si to při nejbližší příležitosti zkuste. Cvičení vám mnoho nezabere a věřím, že zjistíte, jak je užitečné.
Související články:Jeden komentář k „Jak se dostat z krabice”

Napsat komentář