Led 29 2012

Dřina, pot a slzy – Kecy!

Je to hlavně dřina a odříkání.

Musíš mít vůli.

Úspěchu se dosahuje jen tvrdou prací.

Když člověk nepřináší oběti, není úspěch zasloužený.

Nejdřív práce, potom zábava.

 

Kecy!

Mám rád tvůrčí práci, ale těžká dřina do toho opravdu nepatří. Chci, aby mě práce bavila, aby byla něčím víc než jen prací, abych prostě mohl mít radost z toho, co dělám a jak to dělám.

Dlouho jsem těm větám ze záhlaví článku věřil, ale vnitřně ve mně něco hlodalo a měl jsem divný pocit, že to prostě není to, co je správné. Že se lidé kolem lopotí, pracují jen pro peníze a nemají práci rádi, ještě neznamená, že podle toho musím žít taky.

Řekl jsem NE! a život se mi začal překotně měnit. Mnohem víc než dřív dělám, co mě skutečně baví, s prací se nedřu a mám pocit, že se v takových podmínkách rozvíjím rychleji. Nenechte se mýlit, ještě zdaleka nejsem tam, kde bych chtěl být. Ale pokud byste se mě zeptali, jestli je to snazší a jestli pracuju radši, tak nesporně ANO.

Co pomáhá transformovat dřinu na radost?

 

 • Věřím ve flow a že když něco není zábavné, stojím před příliš vysokou výzvou a je třeba ji rozebrat a zjednodušit.
 • Proto strukturuji práci i život na výzvy, které se dají překonat.
 • Dlouho přemýšlím, jak si věci usnadnit a zbavit se všech přítěží a omezení.
 • Velké problémy řeším, malé problémy neřeším.
 • Udržuji mindset nastavený na: Je přirozené se při práci cítit dobře.

 

Těchto pět ingrediencí mi výrazně pomohlo změnit pohled na práci a začít dělat pozitivní změny. Někdy je třeba změnit pracovní návyky, jindy prostředí nebo pohled na věc. Proměna z jsem udřený a otrávený k práce mě nabíjí není na jedno odpoledne, ani na rok, ale každý krok kupředu se počítá.

Přirozená podstata práce je konáním nějaké činnosti přinášet radost a užitek. Pokud se dřeme, někde děláme něco špatně. Zbavme se všech věcí, které nám v tom brání!

Co vás prudí a brání vám v radostné práci? Máte nějaké vlastní tipy, jak se nedřít a mít z práce radost?
Související články:3 Komentářů k „Dřina, pot a slzy – Kecy!”

 • Merlkir Píše:

  :D přiměřeně kontroverzní článek. Nikdo imo netvrdí že dřina musí být nepříjemná, smyslem takových poznámek je, že vypracovat se prostě trvá. Že to chce strávit hodiny a hodiny prací. Jestli je to otrava, nebo zábava s tím nemá moc co dělat.
  A takoví ilustrátoři holt budou dřít a potit se a slzet, protože je budou bolet záda a prsty a budou mít karpální tunel v obou zápěstích. Přes to vlak nejede. ;)

  • Matouš Ježek Píše:

   Mám naopak pocit, že mě celý život tvrdili, že bez dřiny to nejde. O tom, že je potřeba strávit nad tím čas jsem psal už hned na několika místech. Jde ale o to, jak ten čas člověk stráví.
   Chci říct, že vidím způsob, jak to dělat bez dřiny (nebo k tomu aspoň směřovat). A že i ilustrátoři mají šanci to přežít bez slz, bolesti v zádech a no.. ten karpální tunel nás asi potká tak jak tak všechny:o))

 • Ondris Píše:

  Naprosto souhlasím. Mě v tomto směru otevřel oči Marián Jelínek a jeho knížky. Pokud chce člověk něco dokázat, tak si musí najít co ho baví a v tom se snažit být co nejlepší.
  Vůle jako taková je důležitá, protože ke každé hlavní činnosti patří přidružené nezáživné činnosti, které je prostě potřeba udělat se zapřením. Například při podnikaní v oboru, který mě baví, to vždy bude papírování a obíhání úřadů, který je prostě potřeba přetrpět.

Napsat komentář